Domovní řád (součást stanov) 2016_06_28.pdf - náhled v pdf

 

 

 

 STARÝ DOMOVNÍ  ŘÁD, platný do 28. 06. 2016

 

Čl. 1 Úvodní ustanovení

 

Domovní řád ustanovuje podmínky a způsob užívání jednotek a společných částí budovy čp. 673/158 v k.ú. Vokovice. Základní úprava vzájemných práv a povinností mezi vlastníky jednotek, Společenství vlastníků jednotek je stanovena občanským zákoníkem, Zákonem o vlastnictví bytů a Stanovami Společenství vlastníků.

 

Čl. 2 Základní pojmy

 

Jednotkou se rozumí část budovy vymezená v Prohlášení vlastníka podle zákona. V tomto Prohlášení jsou také vymezeny části budovy, které jsou společné všem jednotkám. Vlastníci (uživatelé) jednotek jsou povinni dodržovat Stanovy Společenství, zejména bod 2 článku VIII Stanov.

 

Čl. 3 Práva a povinnosti vyplývající z užívání jednotky

 

Vlastník nebo nájemce jednotky je oprávněn užívat jednotku v rozsahu svých vlastnických práv a respektovat zásadu, že vlastní právo končí tam, kde začíná právo někoho jiného. Uživatelé jednotek jsou povinni při výkonu svých práv dbát na to, aby v budově bylo vytvořeno prostředí zajišťující ostatním uživatelům nerušený výkon jejich práv. Výkon práv vyplývajících z užívacího práva nesmí bez právního důvodu zasahovat do práv               a oprávněných zájmů jiných osob a být v rozporu s dobrými mravy. V zájmu předcházení násilného otevření jednotek v důvodu havárie, obecného ohrožení apod., doporučuje se v případě dále trvající nepřítomnosti uživatele jednotky oznámit výboru místo pobytu nebo adresu a telefon osoby zplnomocněné k zpřístupnění bytu. Užívat byt jako sídlo firmy nebo k jinému podnikání je možné pouze v souladu se Stavebním zákonem tak, aby tato činnost neobtěžovala uživatele ostatních jednotek.

 

Čl. 4 Užívání společných částí (prostorů a zařízení) budovy

 

Částem budovy, které jsou podílovým spoluvlastnictvím vlastníků jednotek je možno užívat pouze v souladu s kolaudačním stavem, zejména za účelem zajištění užívacího práva k jednotkám.

 

Čl. 5 Užívání prádelny, mandlu a sušení prádla

 

Rozhodnutím Shromáždění vlastníků byl provoz prádelnu, mandlu a sušení prádla zajištěn tak, že náklady na provoz (energie, voda, amortizace, teplo á den) platí každý uživatel.

 

Čl. 6 Užívání odkládacích prostor

 

Kočárkárnu lze používat pouze na odkládání dětských kočárků, dětských vozidel a jízdních kol. Prostor pod schodištěm je určen k dočasnému uskladnění předmětů obyvatel.

 

Čl. 7 Užívání společných balkonů na chodbách

 

Na balkony mají přístup děti a mládež do 18 let pouze v doprovodu rodičů nebo jiné dospělé osoby. Na balkonech není dovoleno pořádat hlučné akce, dveře na balkony zamykat vlastním zámkem a ukládat na nich a na chodbách před nimi jakékoliv předměty. Balkony slouží jako únikový východ v případě požáru. Výška zábradlí umožňuje přistavení záchranného hasičského žebříku.

 

Čl. 8 Užívání výtahu a strojovny výtahu

 

Osobní a nákladní výtah je možno používat jen způsobem pro který byl konstruován. Provozní pravidla a telefonní čísla na vyprošťovací servis jsou na rámech výtahových dveří a v kabinách výtahů. Poškozování instrukcí je trestné. Výtah se nesmí používat při požáru v budově. V kabinách výtahů je přísný zákaz kouření.

 

Ve strojovně výtahu nelze skladovat žádné předměty nebo materiál, který nesouvisí s provozem výtahu.

 

Čl. 9 Instalace antén na střeše nebo fasádě domu

 

Jakákoliv instalace nových anténních stožárů nebo jiných anténních zařízení včetně satelitních antén podléhá schválení všech vlastníků a stavebnímu povolení. Anténní systémy musí být umísťovány tak, aby se vzájemně neovlivňovaly. Vzhledem k tomu, že v budově je rozvod společné televizní antény, je toto zařízení udržováno a provozováno na účet všech vlastníků.

 

Čl. 10 Držení domácích zvířat, krmení holubů

 

Souhlas k chování psů patřící invalidním osobám, které potřebují psa k doprovázení, členům zájmových sdružení a příslušníkům ozbrojených sil, pokud se jedná o psy užívané k služebním účelům není zapotřebí. V ostatních případech je třeba vyžádat si předběžný souhlas vlastníků sousedních jednotek. Chovat psy, kočky a jiná zvířata je dovoleno, pokud tato nepůsobí v budově hygienické nebo zdravotní problémy, neohrožují bezpečnost obyvatel domu a neobtěžují je. Podrobnosti upravuje příslušná vyhláška Magistrátu hl. města Prahy. Vlastník (uživatel) jednotky nese plnou odpovědnost za domácí zvířata, která jsou v bytě držena, je povinen dbát, aby nedocházelo k rušení klidu v budově a byla dodržována čistota na společných plochách, včetně ploch kolem budovy. Na balkonech a lodžiích není dovoleno chovat žádná domácí zvířata.

 

Čl. 11 Vzhled budovy (vnější)

 

Vlastník (uživatel) bytu nesmí bez souhlasu výboru Společenství umísťovat na vnější konstrukce budovy (balkony, lodžie, okna , fasáda) jakákoliv zařízení a předměty. Květiny v oknech a balkonech musí být zabezpečeny proti pádu. Při zalévání a mytí je třeba dbát, aby voda nestékala na spodní patra.

 

Čl. 12   Zajištění pořádku a čistoty v budově

 

Výbor Společenství je povinen zabezpečit provádění úklidových prací ve všech společných prostorech budovy. Vlastníci (uživatelé) jednotek jsou povinni udržovat v budově čistotu pořádek. Odkládat jakékoliv předměty ve společných prostorách je zakázáno. Vyklepávat koberce, rohožky apod. je povoleno pouze mimo budovu.

 

Čl. 13 Vstup do budovy

 

Každému vlastníku (uživateli) náleží funkční elektronická karta pro vstup do budovy. Karta je nepřenosná a je zakázáno vpouštět do budovy neznámé osoby. Na výzvu záchranné služby, hasičů nebo policie je každý dospělý uživatel povinen otevřít těmto službám vchod do budovy.

 

Čl. 14   Klid v budově

 

Vlastníci (uživatelé) a jejich návštěvy jsou povinni užívat jednotky v souladu s dobrými mravy tak, aby neobtěžovali ostatní vlastníky (uživatele) nadměrným hlukem. Hlučné práce v domě je možno provádět mimo neděle a svátky pouze v době od 8:00 do 17:00 hodin. Noční klid je stanoven na dobu od 22:00 do 6:00 hodin.

 

Čl. 15   Osvětlení

 

Výbor Společenství je povinen zajistit řádné osvětlení schodiště a společných prostor budovy. Není dovoleno blokovat schodištní tlačítka k dosažení trvalého osvětlení ani odebírat z tohoto zařízení elektrickou energii pro soukromé účely.

 

Čl. 16   Předávání informací

 

Veškeré informace, které ne nutno sdělit všem obyvatelům domu, budou oznamovány na informační tabuli ve vestibulu domu v aktualizovaném stavu. Zejména : Název výbor Společenství, jména a adresy členů výboru, včetně telefonního spojení, uvedení osoby nebo firmy odpovědné za úklid budovy, aktualizovaný seznam jednotek a jejich vlastníků příp.uživatelů, na informační tabuli musí být umístěno schéma polohy hlavních uzávěrů plynu, ústředního vytápění, SV, TUV a vyznačení prostoru pro hasiče. Jeden výtisk domovního řádu bude trvale vyvěšen na vhodném místě přístupném všem vlastníkům (uživatelům) jednotek.

Ve společných částech budovy není dovoleno rozmísťovat jakékoliv reklamní či jiné nápisy, vývěsky nebo upozornění, vyjma upozornění na havarijní situaci. Pokud by bylo nutné umístit na budově označení firmy nebo provozovny, toto podléhá schválení výboru Společenství. Po zániku uvede uživatel svým nákladem do původního stavu. Každá jednotka musí být jednotně označena číslem jednotky. Každé podlaží musí být označeno číslem nadzemního podlaží v souladu s označením tlačítek ve výtahové kabině.

 

Čl. 17   Označení a údržba poštovní schránek

 

Každý vlastník (uživatel) jednotky je povinen označit svou poštovní schránku jménem, obchodním jménem, názvem firmy. Schránka je majetkem vlastníka, údržba jde na vrub vlastníka.

 

Čl. 18   Používání automatických praček v bytech

 

Při praní prádla v bytech, je třeba dbát na důkladné větrání. Používání automatických praček a jiných zařízení, která způsobují hluk, není v době nočního klidu povoleno. Doporučuje se po 19. hodině omezit hlučnější činnosti v jednotkách.

 

Čl. 19   Užívání prostorů sklepa a přidělených boxů

 

Ve sklepních prostorech a boxech je zakázáno ukládat hořlaviny, láhve se stlačeným plynem a jiné nebezpečné látky a odkládat jakékoliv předměty. Pokud jsou v boxech ukládány potraviny, je majitel (uživatel) učinit opatření, aby uloženém potraviny nebyly zdrojem zápachů a obživy hlodavců a hmyzu. Kouření a vstup s otevřeným světlem (ohněm) do sklepních prostor je zakázáno.

 

Čl. 20 Klepání a čištění

 

Vyklepávat a čistit jakékoliv předměty z oken, balkonů nebo lodžií, házet odpadky a nedopalky cigaret není dovoleno. Na klepání koberců je určeno klepadlo, které je možno používat od 9:00 do 18:00 hodin. Na chodbách a schodišti není dovoleno čistit obuv, šatstvo ani jiné předměty.

 

Čl. 21 Likvidace odpadků

 

Vlastníci (uživatelé) jsou povinni pro likvidaci odpadků využívat kontejnerů před budovou pouze způsobem, pro který jsou určeny a v maximální míře třídit odpad a využívat kontejnery na tříděný odpad. Je naprosto nepřípustné odkládat odpadky a nepotřebné předměty na chodbách, byť jen na krátkou dobu. Při provádění stavebních úprav je stavebník povinen zajistit odvoz suti a přebytečného materiálu průběžně a na vlastní náklad.

 

Čl. 22 Úklid a údržba kolem budovy

 

Do odvolání platí, že provádění úklidu sněhu a posypu přístupových cest k budově v zimním období, také bezprašnost chodníků kolem budovy provádí Magistrát hl. m. Prahy včetně údržby veřejné zeleně. Shromáždění vlastníků může rozhodnout nadpoloviční většinou všech hlasů, že výbor zajistí na náklady vlastníků kropení a zalévání veřejné zeleně okolo domu v období sucha.

 

Čl. 23 Desinfekce, dezinsekce a deratizace

 

Každý vlastník (uživatel) jednotky je povinen ihned oznámit výboru Společenství výskyt jakéhokoliv hmyzu nebo hlodavců v jednotce nebo ve společných prostorech budovy. Příslušná opatření zajišťuje výbor a vlastníci (uživatelé) jednotek jsou povinni strpět předem ohlášená opatření ve svých jednotkách. Pokud některý vlastník (uživatel) jednotky ač byl informován, neumožní provedení těchto opatření, je povinen uhradit náklady za takto zmařenou akci.

 

Čl. 24 Oznamovací povinnost závad

 

Každý vlastník (uživatel) jednotky je povinen bez prodlení výboru Společenství nebo pověřené osobě oznámit jakoukoliv technickou nebo provozní závadu týkající se budovy, jejího užívání a zařízení. V případě vzniku závady nebo havárie ohrožující bezpečnost nebo majetek je vlastník (uživatel) jednotky, který tuto skutečnost zjistí, učinit nezbytná opatření k zamezení dalších škod.

 

Čl. 25 Přístup na střechu

 

Přístup na střechu je povolen pouze oprávněným osobám za účelem revize nebo oprav stavebních částí a technických zařízení a to na vlastní nebezpečí. Bezdůvodný vstup na střechu není dovolen.

 

Čl. 26 Hlavní uzávěry a ostatní zařízení

 

K  hlavním uzávěrům vody a plynu, čistícím otvorům kanalizace, elektrickým jističům, měřícím a jiným podobným zařízením, pokud nejsou ve společných prostorech, musí být vždy volný přístup. Pokud jsou uzávěry stoupacích vedení studené vody, TUV, plynu a ústředního topení umístěny ve sklepních boxech, je vlastník (uživatel) povinen duplikát klíčů předat výboru Společenství. Tyto klíče, spolu s klíči od společných prostor zde jmenovaných jsou umístěny v zapečetěné schránce. Každý, kdo nechal uzavřít jakýkoliv uzávěr zajistí, aby jejich uzavření a opětné otevření bylo v budově včas veřejně oznámeno.

 

Čl. 27 Větrání schodiště

 

Větrání kuchyňských pachů, nátěrových hmot apod. z bytů do prostor schodiště a chodeb není dovoleno, rovněž tak kouření na chodbách a ve všech společných prostorách.

 

Čl. 28 Řešení sporů

 

Jakékoliv konflikty nebo spory mezi vlastníky (uživateli) jednotek je třeba přednostně řešit jednáním nebo prostřednictvím výboru Společenství před tím, než se vlastník (uživatel) obrátí na soud.

 

 

 Domovním řádem nejsou dotčena práva a povinnosti vyplývající z jiných závazných právních předpisů.

 

 

Tento domovní řád byl schválen shromážděním Společenství vlastníků dne 19. února 2002.

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena SVJ pro dům Evropská č.p. 673, Praha 6

Vytvořeno službou Webnode