Otázky a odpovědi

Mám zájem o zprovoznění internetu v bytě.

Vzhledem k tomu, že v našem domě již byl společně s rekonstrukcí vedení SAT a STV zaveden do každého bytu i datový kabel, je tudíž umožněno individuální připojení k INTERNETU tzn., že případné poruchy na kabeláži jednotlivých uživatelů nemají vliv na kvalitu služeb ostatních uživatelů a je možné individuální připojení k vybranému poskytovateli internetových služeb včetně TV (možnost videotéky a zpětného shlédnutí TV vysílání) a VoIP telefonování - z aktuálních ceníků je možné vybírat různé konektivity i zvýhodněné balíčky. Tyto služby neposkytuje ani nehradí SVJ pro dům Evropská č.p. 673, ale společnosti níže uvedné na základě smlouvy přímo s vlastníkem či nájemníkem bytu. Úhradu za objednané služby provádí zájemce individuálně přímo poskytovateli služeb, se kterým uzavřel smlouvu.

1) Instalaci rozvodů v domě v roce 2017 provedla a služby poskytuje společnost PLANET A, a.s., která je provozovatelem sítě AIM NETWORKS (Advanced Interactive Media) - www.a1m.cz  (nyní součást T-Mobile), která kromě služeb internetu v různých konektivitách nabízí po těchto datových kabelech až 142 kanálů "kabelové" TV  (HBO,Cinemax atd), ale též  VoIP telefonování v rámci sítě AIM zdarma. V objektu Evropská 673 je s ohledem na technické možnosti připojení instalován bezdrátový Wireless. V případě zájmu si domluvte termín zapojení na bezplatné zákaznické lince 800 880 920, nebo na lince 246 089 200,  kde Vám poskytnou veškeré informace.

2) Dalším poskytovatelem internetových  služeb v domě je společnost PE3NY NET, která provozuje vlastní páteřní optickou síť: www.pe3ny.net/levny-rychly-internet-v-praze.  Síť Pe3ny využívá technologie CWDM s 10Gbit kanály, má kruhovou topologii, více než 40km vlastních optických tras a dvě nezávislá 10 gigabitová připojení na tranzitní operátory. V případě zájmu o připojení vyplňte nezávaznou objednávku: www.pe3ny.net/chci-pripojit, nebo na lince 222 741 222 Vám poskytnou veškeré informace.

3) Internetové služby služby, včetně TV a pevné telefonní linky je možné využít též od společnosti UPC www.upc.cz/ (nyní součást Vodafone). V případě zájmu si domluvte podmínky a termín zapojení na tel. 241 005 500,  kde Vám poskytnou veškeré informace.

 

Mám povinnost podat daňové přiznání v souvislosti se změnou zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí, která platí od 1. ledna 2014?

"Povinnost podat daňové přiznání nemá poplatník, který kromě bytu či nebytového prostoru a podílu na společných částech domu vlastní i podíl na společném pozemku přesahujícím zastavěnou plochu domu nebo na pozemku, který je užíván spolu s jednotkou a je ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek v domě," uvádí mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Těmto lidem se sice v některých případech daň mírně zvýší, ale přiznání podávat nemusejí. Správce daně mu daň vyměří z moci úřední. 

 

Musím mít Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) při prodeji své bytové jednotky?

PENB je již od roku 1.1.2009 povinnou součástí dokumentace při výstavbě nových budov. Od 1.1.2013 je navíc PENB povinný při rekonstrukcích, které zahrnují více, než 25% obálky budovy.

Nicméně, pro SVJ nastává povinnost zpracovat PENB nejpozději do 1.1.2015 u bytového domu nad 1500 m2 ) - viz § 7a, odst. 1 písm.c, bod 1) zákona č.318/2012 Sb.

V této souvislosti upozorňujeme, že dle § 7a odst 3 písm. c) je to vlastník bytové jednotky, kdo je povinen zajistit uvedení ukazatelů energetické náročnosti v informačních a reklamních materiálech při prodeji své bytové jednotky.

Důležitou informací pro vlastníky v tuto chvíli je, že při prodeji bytové jednotky lze v tomto přechodném období místo PENB použít kopie faktur za energie za poslední tři roky v souladu s §7a odst.7 zákona č. 318/2012 Sb. V tom případě neplatí pro vlastníka bytové jednotky povinnost podle odstavce 3 písm. c) uvedeného zákona.

Bohužel, opět se jedná o byrokratickou implementaci požadavků dle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/30/EU ze dne 19. května 2010 o uvádění spotřeby energie a jiných zdrojů na energetických štítcích výrobků spojených se spotřebou energie a v normalizovaných informacích o výrobku.

V novém zákoně č.318/2012 Sb. je však PENB definován nově, proto se přepracovávala i prováděcí vyhláška 148/2007 Sb. Se zajištěním zpracování PENB bylo doporučeno vyčkat teprve až vyjde novela stávající vyhlášky, což se stalo teprve počátkem dubna 2013, kdy byla vyhláška 148/2007 konečně nahrazena novou prováděcí vyhláškou 78/2013 Sb, nabývající účinnosti dnem 1.4.2013.

V Praze dne 5.4.2013

Je členství ve společenství povinné?

Členství je povinné a automaticky vznikne všem vlastníkům ke dni vzniku společenství. Následně členství zaniká prodejem nemovitosti a novému majiteli vzniká členství koupí této nemovitosti. 

Jaké jsou oznamovací povinnosti při nabytí jednotky v rámci Společenství vlastníků?

Každý člen Společenství má povinnosti vlastníka jednotky a člena společenství uvedené v příslušných ustanoveních zákona č. 89/2012 Sb. v platném znění a stanov Společenství. Jednou z povinností člena společenství je  dle zákona č. 89/2012 Sb., (nový) občanský zákoník

(1) Kdo nabyl jednotku do vlastnictví, oznámí to včetně své adresy a počtu osob, které budou mít v bytě domácnost, vlastníkům jednotek prostřednictvím osoby odpovědné za správu domu nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy se dozvěděl nebo mohl dozvědět, že je vlastníkem. To obdobně platí i v případě změny údajů uvedených v oznámení.
(2) Vlastník jednotky oznámí bez zbytečného odkladu osobě odpovědné za správu domu změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a bydlí v něm po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce. To platí i tehdy, přenechal-li vlastník jednotky byt k užívání jiné osobě

Dle původního zákona o vlastnictví bytu č. 72/1994 Sb.§20 odst.4 byla tato oznamovací povinnost "bez zbytečného odkladu", nyní je taxativně stanovena lhůta "nejpozději do jednoho měsíce".

Upozorňujeme tedy znovu na povinnost oznamovat výboru SVJ (osobě odpovědné za správu domu) veškeré skutečnosti, rozhodné pro rozúčtování služeb spojených s bydlením, zejména změny v osobě vlastníků, v počtu příslušníků jejich domácnosti, nájemce, podnájemce a to nejpozději do 30 dnů ode dne, kdy ke změně došlo.

V sekci "pro vlastníky" naleznete po zadání přihlášovacích údajů jednotný formulář, který v případě uvedených změn laskavě vyplňte a odešlete online, nebo vytiskněte a předejte vyplněný a podepsaný výboru SVJ - osobě odpovědné za správu domu (stačí vhodit do schránky "Výbor Společenství"), nebo naskenovaný vyplněný formulář s podpisem zašlete mailem na adresu Společenství: svjevropska673(zavináč)email.cz a správce: petakova(zavinac)sbd6.cz

Jaká je struktura společenství vlastníků?

1. Společenství vlastníků jednotek - právnická osoba
Společenství tvoří vlastníci jednotek. Po registraci má společenství vlastní název, sídlo, IČO popř. i bankovní účet. Za společenství navenek jedná výbor zvolený shromážděním.

2. Shromáždění vlastníků jednotek - nejvyšší orgán společenství.
Shromáždění schvaluje stanovy hospodaření, volí výbor. Rozhoduje hlasováním, při kterém je rozhodující velikost spoluvlastnického podílu na společných částech domu. V běžných provozních záležitostech je potřeba podřídit se rozhodnutí nadpoloviční většiny, v závažnějších záležitostech je pak závazné rozhodnutí tříčtvrtinové většiny. Zbytek se musí podřídit i takovému rozhodnutí, se kterým sám nesouhlasí a to i přesto, že hlasoval proti.

3. Výbor společenství – výkonný orgán společenství
Za výbor navenek jedná předseda, pokud jde o písemný právní úkon musí být podepsán předsedou a dalším členem výboru.Výbor rozhoduje o věcech spojených se správou domu pokud si rozhodnutí v některých konkrétních věcech nevyhradí shromáždění.

Musí být plná moc k zastupování na shromáždění vlastníků ověřená?

Nikoliv, plná moc k zastupování vlastníka na shromáždění nemusí být ověřena notářem.

Vrací se zálohy do fondu oprav vlastníkovi při převodu bytu do vlastnictví jinému?

Novelou - zákonem č. 451/200 I Sb., který nabyl účinnosti dnem 31. prosince 2001, byla provedena změna v § 15 odst. 2.

Plánování nákladů spojených se správou domu a pozemku je třeba přizpůsobit tomu, že potřeba provedení zejména větších, technicky i finančně náročných oprav či nepředvídatelných havárií se projeví v určitém časovém období.Je proto nutné postupně na tzv. fondu oprav vytvářet formou záloh dostatek finančních prostředků, aby byly k dispozici v období, kdy je nezbytné opravu provést. Pokud se tyto prostředky nespotřebují v určitém roce, mají se převést do dalšího roku. Proto byl způsob stanovení záloh upraven.

V souvislosti s tím byla provedena i odpovídající změna v odstavci 4. Novela stanoví, že při vypořádání závazku právnické osoby vůči bývalému vlastníkovi jednotky se nepřihlíží k zálohám, které uhradil podle odstavce 2. Reaguje se tak na případy kdy vlastník jednotky požaduje v souvislosti s převodem vlastnictví jednotky na jiného, aby mu ze složených záloh na tzv. fondu oprav byly vráceny finanční prostředky nespotřebované v době, kdy dochází k převodu vlastnictví jednotky na jiného.

Nové ustanovení o tom, že se ke složeným zálohám nepřihlíží, odpovídá úpravě obsažené ve shora citovaném odstavci 2, aby finanční prostředky určené k zajištění oprav na tzv. fondu oprav zůstaly, neboť jich bude zapotřebí v období, kdy potřeba opravy nastane. Vlastník jednotky při výkonu vlastnického práva užíval společné části domu a podílel se na jejich opotřebení. V důsledku toho by měl být účasten na tvorbě těchto finančních prostředků. V opačném případě, pokud by mu měly být všechny nespotřebované finanční prostředky a tzv. fondu oprav vráceny, by na jeho straně došlo k bezdůvodnému obohacení, neboť by vlastně neuhradil náklady na opravu, jejíž potřeba byla vyvolána opotřebením během doby, kdy jako vlastník společné části domu užíval.

V tomto smyslu již také rozhodovaly soudy ve sporech týkajících se požadavku na vrácení složených záloh, a to ještě před novelou.

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj - Právní výklad § 15 zákona Č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů, ve znění zákona č. 103/2000 Sb a zákona č. 451/2001 Sb.

Jak často mají být cejchovány vodoměry?

Povinnost pravidelného cejchování měřidel je uložena §11odst.1 a §18 zákona č.505/1990 Sb. a doba platnosti ověření vodoměrů byla  dána vyhl. č. 262/2000 Sb. a č. 263/2000 Sb. (6 let na studenou vodu a 4 roky na teplou užitkovou vodu). Od roku 2012 došlo ke sjednocení lhůty  u SV a TUV na 5 let.

Používání neověřených měřidel je podle § 23 tohoto zákona postižitelné pokutou. V bytech, kde nejsou ověřená měřidla, bude roční vyúčtování spotřeby provedeno náhradním způsobem v souladu s prováděcí vyhláškou 372/2001Sb.

Musí mít datovou schránku i společenství vlastníků jednotek (SVJ)?

Nemusí. Společenství vlastníků jednotek není zapsáno přímo v obchodním rejstříku, nýbrž v podrejstříku S, tudíž datovou schránku mít nemusí. Povinnost mít datovou schránku ale platí pro všechna družstva (včetně bytových).

1 | 2 >>

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena SVJ pro dům Evropská č.p. 673, Praha 6

Vytvořeno službou Webnode