Domovní požární řád w.pdf (43,8 kB) - náhled v pdf
Domovní požární řád
Objekt: Společenství vlastníků bytů Evropská 673, 160 00 Praha 6
1. Domovní řád je závazný pro všechny obyvatele objektu. Vychází z platných předpisů požární ochrany se zřetelem ke stáří domu a skutečnosti, že objekt neodpovídá současným požadavkům technických norem požární bezpečnosti staveb. Domovní požární řád vymezuje povinnosti všech vlastníků a nájemníků domu, včetně všech osob zdržujících se v prostorách domu z hlediska základních požadavků požární prevence.
2. Všichni vlastníci a osoby přítomné v objektu jsou povinni se chovat takovým způsobem, aby svým jednáním nezpůsobili požár a zejména jsou povinni:
- Dodržovat zákaz kouření a manipulace s otevřeným ohněm ve společných prostorech sklepů, hlavních uzávěrů plynu, výtahových kabinách a strojovně výtahů, tzn. Ve společných prostorech objektu bez trvalého výskytu osob.
- Udržovat trvale volné únikové cesty v objektu (hlavní schodiště a chodby, chodby k bytům, lodžie na chodbách) a neskladovat v těchto komunikacích žádné hořlavé materiály, ani materiály a předměty, které jakkoliv zužují šířku únikových cest a znemožňují tak bezpečnou evakuaci osob z objektu a zásah jednotek Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy vnitřkem objektu.
- Udržovat volné přístupové cesty k hlavním uzávěrům plynu, elektrické energie, vody a jiných médií a dále k prostředkům a zařízením požární ochrany (požární hydranty, přenosné hasicí přístroje).
- Nepoškozovat, neodstraňovat nezneužívat nebo jinak nesnižovat účinnost zařízení a prostředků sloužících na ochranu před požáry v objektu (požární hydranty, přenosné hasící přístroje, osvětlení, informační značení) – v případě vědomého poškození, zneužití nebo krádeže je tato činnost klasifikována jako poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení ve smyslu § 182, odst. 1, písm. d) a g) trestního zákona a nikoliv jako přestupek na úseku požární ochrany.
- Neprovádět v bytových jednotkách a společných prostorech domu práce a činnosti, které mohou vést k vzniku požáru, pokud pro tyto činnosti nemají odbornou způsobilost požadovanou pro výkon těchto prací zvláštními předpisy (např. sváření¨a nejsou stanovena a dodržena preventivní opatření v rozsahu § 15 Vyhl. MV 246/2001 Sb.
- Dodržovat první předpisy a české technické normy týkající se skladování a manipulace s hořlavými látkami (hořlavé kapaliny, plyny, tuhé látky) – tyto látky je zakázáno skladovat ve společných prostorech domu (sklepy, chodby). Jedná se zejména o hořlavé kapaliny (barvy, rozpouštědla, pohonné hmoty) a kovové tlakové nádoby k dopravě plynů (propan butanové lahve, svářecí soupravy atd.), dřevěný, papírový, textilní a jiný hořlavý odpad.
- Neporušovat zásady bezpečného provozu tepelných, elektrických, plynových a jiných spotřebičů instalovaných v bytech, zajišťovat jejich pravidelné revize a v případě zjištění závad spotřebičů zajistit neprodleně jejich odstranění. Závady zjištěné na elektroinstalaci, rozvodech plynu, plynoměrech, únik plynu atd. neprodleně ohlásit technikovi domu.
- Nezanedbat z hlediska požární ochrany dohled nad osobami, které nemohou posoudit následky svého jednání (malé děti, přestárlé osoby).
- V případě vzniku požáru nebo jiné havarijní situace postupovat podle všech obecných zásad tj. oznámit bez odkladu vznik požáru Hasičskému záchrannému sboru hl. m. Prahy a technikovi domu.
3. Jako požár je definováno podle § 1, písm. m) Vyhl. MV č. 246/2001 Sb. každé nežádoucí hoření, při kterém došlo k usmrcení nebo zranění osob, zvířat nebo ke
škodám na materiálních hodnotách nebo životním prostředí.
Tento domovní požární řád nabývá účinnosti dnem 20. února 2002
schválením Hasičským záchranným sborem hl. m. Prahy.
Mjr. Ing. Štolba v.r.